Mindaugas Markevičius gimė 1925 m. gruodžio 3 dieną Žiežmariuose.
Tąkart Mindaugas sėdėjo fotelyje ir mąstė apie šių dienų jaunimą. Mat šių dienų jaunimas ir prieš 80 metų stipriai skiriasi. Bet šįkart ne apie tai, – Mindaugas sutiko papasakojo baisią istoriją, kuri jam nutiko tremties metais, Lenos žiotyse.
– Pamenu 1941–ųjų metų birželį. Kėdainiuose laikiau trečios klasės egzaminus. Po kelių dienų, as su motina atsidūriau vagone, kuris mus tempė šiaurės link, į Altajaus kraštą, vėliau į Jakutiją, šalia Lenos žiočių. Tiesa, tėvas pasislėpė. Vėliau sužinojome, kad buvo surastas ir išvežtas į lagerį. Turėjau brolį, kuris tremties dieną gulėjo ligoninėje, taip ir pasiliko Kėdainiuose, – nieko nelaukdamas pradėjo pasakojimą Mindaugas.
– Tai buvo labai žvarbi 1942 m. lapkričio 11 diena. Buvau žvejys. Mane paskyrė dirbti su Grotskiu, kuriam buvo 35 metai. Poromis po ledu statėme 25 metrų tinklus, kurių kiekviena pora turėjo po dešimt. Norint pastatyti tinklą užšąlusioje Lenos upės žiotyse, visų pirma reikėjo iškirsti ir išvalyti dvi eketes. Iškirtus, uždėjus vieną tinklo pusę su kartimi po ledu, reikėjo prastumt tinklus nuo vienos eketės iki kitos, – apie darbą šiaurėje tęsė senolis.
– Tądien siautėjo pūga, o ir poliarinė naktis neleido matyti daugiau nei 2 metrus. Bandžiau atkalbėti Grotskį – draugą, bendradarbį eiti tikrinti tinklų. Neturėjome kur dėtis, reikėjo tikrinti eketes kas vieną, dvi dienas, kad jos neužšaltų. Tinklus statėme maždaug už 4 kilometrų nuo gyvenvietės. Norėdami patikrinti tinklą pirmiausia turėdavom išvalyti eketę. Vienas, šalia eketės laiko virvę, ant kurios laikosi tinklas, o kitas, šalia kitos ištraukia ir patikrina laimikį. Patikrinę aštuonis tinklus visiškoje tamsoje, apšalusiais veidais ėjome valyti sekančių dviejų, tik staiga, – mano koja įsmuko į eketę. Šalta, temperatūra, apie –35 laipsniai. Pažvelgęs Gronskis į mano koją, pasiūlė užbaigti darbus ir skubėti namo. Nepasidaviau, turėjome užbaigti darbus, tad išėjome pūgoje ieškoti likusių dviejų ekečių. Radę eketes, jas išvalę pajudėjome namų link. Su pūga grūmėmės valandą, kol atsimušę į krantą, pagaliau grįžome į baraką.
– Šaltomis žiemomis, žmonės labai pasyvūs – vieni sėdėdavo ir kalbėdavosi tarpusavyje, kiti artimiesiems rašydavo laiškus, dar kiti gulėdavo lovose šiltinės kankinami. Mudviems įžengus į namus, ramybė išgaravo: mama pamačiusi mano koją pradėjo verkti, kitas šaukdamas surado lovą, subėgo aplink mane visi kaimynai. Veltinis buvo prišalęs prie mano kojos. Nusiraminusi motina, perpjovė veltinį. Kojos pėda buvo visiškam lede, – žvelgdamas man į akis pasakojo Mindaugas.
– Tame pačiame barake, gyveno jaunutė daktarė, kuri atbėgusi, nukirpo užšalusį veltinį. Kojos pėda buvo visiškame lede. Nežinau ar buvo protinga, tačiau man buvo liepta kišti koją į karštą vandenį. Skausmas begalinis. Iškentęs skausmą, buvau paliktas laukti. Tiesa, į ligoninę gultis nebuvo protinga, nes ji buvo pilna šiltine sergančių ligonių, todėl gydžiausi namuose, – pridūrė senolis.
– Po dešimties dienų koja pradėjo juoduoti. Motina kreipėsi į direktorių ir komendantą, kurie susitarė su paštininkais, kad rogėmis, bei šunimis mane nuvežtų į miestelį, kuris randasi maždaug už 250 kilometrų nuo gyvenvietės, kitaip koja galėjo nugangrenuoti. Mane aprengę ir išnešė į lauką paguldė į roges. Išvažiavome. Akimirkai praėjus, maždaug už 200 metrų nuo kelionės pradžios, sustojo, iškėlė mane iš rogių ant žemės paštininkai nuvažiavo sau, – stabtelėjo užbaigęs sakinį senolis.
– Taip aš likau toje pačioje vietoje – barake. Praėjus dar kelioms dienoms, kojos pirštai buvo per sanarius beveik nukritę. Teko nupjauti, – rodydamas sužalotą koją, užbaigė pasakojimą Mindaugas.
Klausydamasis Mindaugo Markevičiaus pasakojimo, mane neramino klausimai – už ką? Kuo prasikalto tie Lietuvos žmonės? Kodėl Lietuva, kodėl mūsų tėvai, seneliai? Pasakojimų labai daug, o paaiškinimų mažai. Žinau tik tiek, kad šiandien Nepriklausomoje Lietuvoje gyventi yra kur kas geriau, lyginant metus, kada lyg gyvuliai buvome tempiami ten, kur svetima, šalta ir pilka…